DoPo 2019

Shrnutí

Dobrušský pohár ve futsalu 2019 se odehrál poprvé ve své třicetileté historii v průběhu jediného hracího dne. Za úmorného vedra se 20. července odehrály všechny tři turnaje – Turnaj mužů, Turnaj žen a Turnaj veteránů nad 40 let. DoPo se zúčastnilo celkem 42 týmů a bylo se rozhodně na co dívat! Na atraktivitě jednodenní turnaj opravdu neztratil, spíše naopak.

Do turnaje veteránů nad 40 let se přihlásilo 7 týmů, které se utkaly systémem každý s každým. Vůbec poprvé se Turnaje veteránů zúčastnilo i zahraniční mužstvo, konkrétně ze sousedního Polska. Tým Retrorapid Bielsko-Biala to má do Dobrušky okolo 280 kilometrů a neodjel od nás s prázdnou – skončil na třetím místě. Stříbro bral domácí tým Atletico Chuligán Dobruška a celkovým vítězem Turnaje veteránů se stal bez jediné porážky tým Indiana Plumlov. Nejlepším brankářem byl vyhlášen brankář z Polského týmu Retrorapid Krzysztof Pilocik a nejlepšími střelci se stali dva hráči z Indiany Plumlov – Miloš Grac a Karel Frantik (oba vstřelili po šesti brankách).    

Turnaje mužů se zúčastnilo celkem 24 týmů, z toho bylo pouze 8 z Královéhradeckého kraje.  Zbytek se již tradičně sjel z různých koutů naší republiky – Ostrava, Slaný, Děčín, Praha, Prostějov, Jeseník, Plumlov či Zábřeh na Moravě. Týmy byly rozdělené do čtyř šestičlenných základních skupin, ze kterých postoupily 4 nejlepší týmy přímo do play-off, přesněji do osmifinále. 

Favoritů bylo několik, ale asi největším z nich byl opět tým Golden Guns z Hradce Králové. Ten se našeho turnaje zúčastnil již potřetí s tím, že předchozí dva ročníky vyhrál a to tak, že u nás zatím nepoznal jediného přemožitele. To však letos skončilo! Už v základní skupině prohrál tým Golden Guns s týmem FC Louka Košťany 2:3 a obsadil v základní skupině až druhé místo. A tak souboj s dalším favoritem turnaje AC Gamaspol Jeseník přišel už ve čtvrtfinále. Tým Gamaspolu až do čtvrtfinále vyhrál všechny zápasy s celkovým skóre 50:5. A tak přišlo na řadu , dle některých, předčasné finále – Golden Guns HK v čele s Davidem Drozdem proti AC Gamaspol Jeseník – účastníkovi druhé futsalové ligy a nejúspěšnějšímu týmu celé historie DoPo (5x 1. místo, 2x 2. místo, 2x 3. místo). Dle očekávání byl zápas vyrovnaný a za celkových dvacet minut hry nikdo branku vsítit nedokázal. Na řadu tedy přišly nevyzpytatelné pokutové kopy. Ze šesti pokutových kopů byl proměněn jenom jeden jediný, který vstřelil tým Golden Guns HK a postoupil tak do semifinále. 

Tam narazil na tým Flamengo Hradec Králové, který do té doby neobdržel jedinou branku! Brankář Flamenga Zdeněk Procházka dokonce neobdržel jedinou branku celých osm zápasů v řadě , čímž stanovil nový rekord Dobrušského poháru! Do finále se však potřetí za sebou probojoval tým Golden Guns HK, který byl nakonec jediným přemožitelem Flamenga i Zdeňka Procházky – zvítězil 3:1.

 Z druhé půlky pavouka play-off postupovala až do semifinále celkem suverénně mužstva Indiany Plumlov a SFC Rebels Zábřeh na Moravě. Indianě nakonec stačil jediný gól k postupu do druhého finále na Dobrušském poháru. Tam se Indiana probojovala již v roce 2007, kdy porazila tým okolo Ivoše Ulicha Ivánek & Company. 

Mužské finále tedy slibovalo pikantní souboj mezi Indianou a týmem Golden Guns, který se pokoušel o získání zlatého hattricku na DoPo. Stali by se teprve druhým týmem, kterému by se to na DoPo podařilo. Zatím jediným mužstvem, které dokázalo vyhrát třikrát za sebou, byl tým Kanárci Bohuslavice v letech 1991 až 1993. Nejblíže k hattricku na DoPo měl tým AC Gamaspol Jeseník, který zde zvítězil v letech 2004 a 2005, avšak v roce 2006 prohrál ve finále s domácím pořadatelským týmem FC Santus Dobruška. 

Finálový zápas nakonec skutečně nabídl dramatickou podívanou plnou vstřelených branek. Tým Indiany se dostal až do vedení 5:1 i díky tomu, že soupeři dlouhou dobu hráli bez brankáře a snažili se skóre zmírnit. To se jim ze začátku nevedlo, následně však snížili na pouhých  5:4 a minutu před koncem tedy bylo zaděláno na drama. Indiana však vzápětí zvýšila skóre na 6:4, které se již do konce zápasu nezměnilo. Dvacátý devátý ročník Dobrušského poháru ve futsalu tedy zcela zaslouženě vyhrál tým Indiana Plumlov. 

Nejužitečnějším hráčem turnaje byl vyhlášen David Drozd z týmu poraženého finalisty Golden Guns Hradec Králové. Nejlepším střelcem se stal hráč Indiany Plumlov Lukáš Kaďourek, který vsítil během devíti odehraných zápasů celkem 21 branek. Nejlepším brankářem byl dle pořadatelů vyhlášen Zdeněk Procházka a to za neuvěřitelných osm vychytaných nul v turnaji, z odehraných devíti zápasů – obdržel pouze tři branky v zápase s týmem Golden Guns HK. 

V rámci DoPo již od roku 2012 pořádáme i Turnaj žen, který je jedním z nejvyhlášenějších turnajů svého druhu v republice. Letos se ho zúčastnilo jedenáct týmů, které byly rozděleny do dvou základních skupin – pětičlenné a šestičlenné. Z obou skupin postoupila vždy čtyři nejlepší mužstva. Následovalo play-off, přičemž již ve čtvrtfinále na sebe narazili dva dvojnásobní vítězové DoPo – tým AC Gamaspol Jeseník, který vyhrál turnaj v letech 2014 a 2015, a tým Antiethanol Praha, který turnaj vyhrál v předešlých dvou letech 2017 a 2018. Antiethanol tedy (stejně jako Golden Guns HK v mužské části) usiloval o zlatý hattrick. Čtvrtfinále mezi oběma favority skončilo bez branek a o postupu rozhodly pokutové kopy, které v poměru 3:1 vyhrál tým Pohroma Antiethanolu Praha. 

Antiethanol však nezvládl semifinálový zápas s týmem Surikaty Čáslav, když prohrál 1:3, a následně ani boj o třetím místo s Týmem neohrožených žen Bruntál – 0:1. Tým z Bruntálu tedy jako vloni skončil na třetí pozici. 

Ve finále na sebe tedy nakonec narazily týmy Surikaty Čáslav a Cuba Libre Ladies Hradec Králové. Z vítězství se radovaly dámy z Cuba Libre Ladies, když Surikaty porazily 3:0 a celým turnajem tedy prošly bez jediného zaváhání. Surikaty jako v loňském roce skončily na druhé příčce. Tým Cuba Libre HK se tímto výsledkem zařadil k týmům Antiethanolu Praha a AC Gamaspol Jeseník, které Turnaj žen vyhrály už dvakrát. Cuba Libre Ladies totiž první příčku vybojovaly již v roce 2016. Nejlepší střelkyní se stala hráčka týmu Surikaty Čáslav – Klára Vaněčková. Nejlepší brankářkou byla vyhlášena Kateřina Vávrová z vítězného týmu Cuba Libre Ladies HK. 

Devětadvacátý ročník, který se v Dobrušce poprvé odehrál v průběhu jediného hracího dne, byl jedním z nejpovedenějších. Turnaj celkově ovládl tým Indiany Plumlov, který vyhrál Turnaj mužů i veteránů a dokonce měl v obou turnajích i nejlepší střelce. Celkem se odehrálo 130 zápasů, ve kterých padlo 584 branek. Všechny zápasy odpískal sbor osmi rozhodčích. A za to, že k nám pravidelně jezdí z velké dálky již mnoho let v podobném složení, jsme se jim jako pořadatelé rozhodli udělit cenu Fair Play, kterou udělujeme na počest naší zesnulé kamarádky Hanky Doubkové. I počasí nám letos přálo – vždyť za celý den se vytočilo celkem 21 sudů Dobrušské jedenáctky a celkem 18 sudů nealka.  

Teď už nezbývá než poděkovat všem zúčastněným týmům a všem pořadatelům za skvělý 29. ročník. Příští rok oslaví město Dobruška 700 let od první zmínky a slavit budeme i my! Čeká nás jubilejní 30. ročník Dobrušského poháru ve futsalu a také oslavíme 40 let od založení našeho pořadatelského klubu FC Santus Dobruška. Doufáme, že se příští rok všichni zase uvidíme a vše proběhne bez větších problémů jako letos. 

Manažer DoPo – Martin Eimann. Kompletní výsledky zpracováné přehledně v tabulkách v excelu ke stažení:

Fotogalerie: