DoPo 2004

Shrnutí

Do areálu dobrušského Městského stadionu se o víkendu 23 a 24. července 2004 sjel rekordní počet třiašedesáti týmů (z 65 přihlášených), aby bojovaly o cennou putovní trofej. K účasti ve finále letošního Dobrušského poháru (DOPO) bylo třeba projít následující trnitou cestou. Prvním krokem byl postup z jedné ze třinácti sobotních základních skupin (postup měla zajištěný všechna družstva na prvních dvou místech a šest týmů ze třetích příček s nejlepší bilancí). Nedělní program zahájil zúžený počet dvaatřiceti celků v osmi čtyřčlenných skupinách, přičemž postup do závěrečného play off zabezpečovalo umístění na první a druhé příčce.

Okresní týmy nezvládly penalty

Téměř celý sobotní program pořadatelům z FC Santus Dobruška propršel nebo drobně promlžil, přesto nepříznivé počasí nezabránilo kvalitnímu fotbalu a hojné divácké návštěvě. Mezi dvaatřicet postupujících do neděle se zařadilo sedm z rychnovského okresu. Postoupit do play off se pak podařilo pouze týmu 1. FC Ostatky Hřbitov Vamberk a domácímu FC Santus. Hráče obou celků z našeho regionu srazil na kolena neúspěch v penaltových rozstřelech. Vamberecký Hřbitov si vylámal zuby na jesenickém Betonu(2:2, pen. 1:2)v osmifinále, v němž se na FC Santus usmívalo štěstí. Pořádající mužstvo totiž po bezgólové remíze zdolalo v penaltách STS Chvojkovice 2:1. Ve čtvrtfinále si však už paní Štěstěna vybrala soupeře Santusu. Domácí celek sice duel o postup do hry o medaile rozehrál nadějně, když nad pozdějším vítězem turnaje vedl 1:0, ale o výhru jej připravil nešetrný obranný zákrok a gól z následné penalty. Po remíze 1:1 v penaltovém dramatu neuspěl z exekutorů pouze dobrušský Pavel Hofman. Dramatické série pokutových kopů musely rozhodnout přesně polovinu osmifinálových duelů.

Psi roztrhali Orlům křídla

Ke spanilé jízdě se v závěrečných vyzařovacích zápasech rozjela Sebranka Slaný. O postup mezi nejlepší osmičku zdolala přesvědčivě Faraon Kadaň 3:0, poté rozstřílela Beton Jeseník 9:0. Teprve v boji o finále se Středočeši museli rvát až do závěrečných minut utkání proti čtyřnásobnému vítězi DOPO a obhájci loňského prvenství Orlu Zbečník (2:1). Hráči ze Zbečníku v patnáctileté historii DOPO nastoupili už k šesti finálovým střetnutím, z nichž jen dvakrát odešli poraženi. "Orli" ovšem letos neuspěli ani v boji o bronzovou příčku, když nad jejich síly byli "Frantíkovi psi" z Hradce Králové. Diváci se v tomto souboji (2:2) dočkali ještě penaltové koncovky, v niž hradečtí kanonýři nezaváhali (3:1).

Aktivnější tým prohrál

Ve finále turnaje byla aktivnějším celkem Sebranka Slaný, ale jediný gól závěrečného duelu vstřelil Petr Glac z Gamaspolu Jeseník. Největší brankovou příležitost Slánských ne vyrovnání zahodil David Elicer, když ze dvou metrů přestřelil prázdnou branku. "To nebylo ze dvou metrů, ale ze dvou centimetrů." sebekriticky litoval při slavnostním vyhlášení promarněné tutovky Elicer, oceněný titulem nejlepší hráč DOPO.

Placákovy husarské kousky

Kanonýrem turnaje se stal David Placák ze Sextons Hradec Králové, autor osmnácti gólů dosažených v devíti zápasech. Sami si lehce spočítáte úctyhodnou střeleckou produktivitu na jedno utkání. Placák se v neděli blýskl hned dvěma husarskými kousky. Nejprve vsítil všech šest branek svého mužstva v souboji se Zlomeným kolem Plzeň a podobné číslo zopakoval i v osmifinále proti Lokomotivě Suchdol (5:1). nejlepším brankářem patnáctého Dobrušského poháru pořadatelé vyhlásili Josefa Kobra z FC Orel Zbečník, jemuž dělovky penaltových exekutorů z Betonu Jeseník a Frantik Dogs Hradec Králové v osmifinále resp. utkání o třetí místo málem zlámaly ruce.

Téměř dvě stovky zápasů

Počet účastníků a návštěvníků letošního DOPO se blížil tisícovce, z nichž bylo na šest set aktivních fotbalistů. "Máme radost že se opět hrálo v duchu fair play a jediným vážnějším problémem byl vykloubený loket. Při celkovém počtu téměř dvou set odehraných zápasů je to až k nevíře," těšil se z hladkého průběhu mamutího turnaje jeho ředitel Ivan Koláčný, prezident klubu FC Santus Dobruška, který v závěrečné řeči ocenil obětavou práci dobrovolného pořadatelského týmu, vyzdvihl vytrvalost osmi statečných rozhodčích a poděkoval vrcholným představitelům města Dobruška v čele se starostou Oldřichem Klobásem, kteří tradiční turnaj pravidelně podporují.

Článek převzat z Novin Rychnovska. Autor článku Miroslav Sixta.  Kompletní výsledky zpracováné přehledně v tabulkách v excelu ke stažení:

Fotogalerie: