DoPo 2018

Shrnutí

Dobrušský pohár ve futsalu zná své vítěze.

Turnaj veteránů nad 40 let, kterého se zúčastnilo šest mužstev systémem každý s každým, vyhrál Bláža tým Hradec Králové. Na druhé pozici skončil tým Kapitán Duchcov a bronz vybojoval domácí celek Atletico chuligán Dobruška.

Velmi sledovaný Turnaj žen byl opět velkou podívanou a byly k vidění hodně vyrovnané zápasy. Turnaje se zúčastnilo devět mužstev. Rozehrán byl v sobotu v poledne a to ve dvou skupinách. Do play-off postoupilo nejlepších 8 týmů. Do finále se probojoval nováček na DoPo tým Čáslavandy a soupeřem jim byly obhájkyně titulu Antietanol Praha. Týmy se již jednou střetly ve skupině, kde vyhrály Čáslavandy 2:0. Ve finále se ale karty obrátily a Antietanol Praha obhájil vítězství a to po výhře 3:1. Do boje o třetí místo se po čtvrté za sebou probojoval Tým neohrožených žen z Bruntálu. Třikrát za sebou v boji o bronz prohrály a tak letos měly velkou motivaci tuto nelichotivou bilanci změnit. V cestě jim stál tým Kopačky Osek nad Bečvou. Dámy z Bruntálu to nakonec dokázaly a vybojovaly bronzovou příčku po výhře 4:1. Nejlepší brankářkou byla vyhlášena Nikola Znamínková z týmů Čáslavandy. Nejlepší střelkyní s devíti brankami byla vyhlášena Klára Jarošová z Týmů neohrožených žen Bruntál.     

Turnaje mužů se nakonec zúčastnilo 32 mužstev, rozdělených do čtyř osmičlenných základních skupin. Dvě skupiny se rozehrály v sobotu dopoledne a dvě odpoledne. Každý tým odehrál v sobotu čtyři zápasy, zbylé tři zápasy odehrály v neděli dopoledne. Z každé skupiny postoupila čtyři mužstva do osmifinále. Bez zaváhání prošly skupinou dva celky – Golden Guns Hradec Králové (vloni startovali pod názvem Odchovanci hradeckého fotbalu) a tým Komáři Filipov. Další velký favorit turnaje AC Gamaspol Jeseník nečekaně dvakrát zaváhal a v jedné z nejvyrovnanějších skupin obsadil až třetí místo. Už ve čtvrtfinále tedy došlo na souboj Gamaspolu s loňským vítězem Golden Guns HK a stejně jako vloni v semifinále se musel Gamaspol sklonit před soupeřem a po porážce 1:3 byl vyřazen. Do finále se probojovaly týmy SFC Rebels Šumperk a obhájci Golden Guns Hradec Králové. V dramatické přestřelce se nakonec radoval po výhře 5:3 tým Golden Guns a jako třetí tým v historii dokázal obhájit své vítězství na DoPo. Třetí příčku vybojoval, po dramatickém průběhu zápasu, tým Komáři Filipov. V zápase s Lukec týmem Brno prohrávali už 3:0, do konce hrací doby dokázali vyrovnat a v penaltovém rozstřelu byli bezchybní. Nejlepším střelcem se stal s dvaceti brankami Milan Klimeš z týmu Lukec tým Brno a ze stejného týmu jsme vyhlásili i nejlepšího brankáře Martina Ditterta. Nejužitečnějším hráčem byl vyhlášen hráč z vítězného týmu Golden Guns Vítězslav Hrubý. Poslední udělovanou trofejí je cena Fair play, která se uděluje na počest Hanky Doubkové. V zápase základní skupiny se utkal tým STS Chvojkovice s domácím Santusem. Santus prohrával o jednu branku a přibližně v polovině zápasu se Santusu podařilo vyrovnat. Rozhodčí branku uznali, ale domácí se přiznali, že před brankou faulovali a branka byla odvolána. Zápas skončil tedy výhrou Chvojkovic 1:0. V konečném pořadí v tabulce nakonec rozhodoval právě tento zápas o postupu STS Chvojkovic na úkor domácích. FC Santus Dobruška byl tedy oceněn cenou Fair-play Handy Doubkové.

      Celý turnaj se podle našeho mínění povedl, škoda jen méně zúčastněných týmů, což se však příští rok snad změní. Všechyn výsledky jsou zveřejněny na našem webu www.dobrusskypohar.cz. Děkujeme všem sponzorům, především Královehradeckému kraji, městu Dobruška a firmám Servisbal obaly a Matrix. Velké díky patří i všem zúčastněným týmů, celý turnaj se obešel bez závažnějšího zranění a protestů. Příští rok se opět můžete těšit na Dobrušský pohár ve futsalu a to v termínu 13. až 14. července 2019 – bude to již 29. ročník a když dovolí počasí, odehraje se určitě na naších kvalitních travnatých hřištích.  

Níže přinášíme exkluzivní rozhovor s hráčem vítězného celku Golden Guns Hradec Králové a to s Davidem Drozdem, hráčem Era-packu Chrudim a zároveň českým futsalovým reprezentantem.

Letos jste na Dobrušský pohár přijeli podruhé (vloni pod názvem Odchovanci hradeckého fotbalu), jaké to je obhájit turnaj s tradicí 29 let (1. ročník byl v roce 1989)?

Nebrali jsme to jako že jedem něco obhajovat. Přijeli jsme si prostě jen zahrát pro radost a ono to vyšlo.

Vzpomenete si asi na nejtěžšího soupeře za oba dva roky na DoPo?

Těžkých soupeřů bylo dost. Jezdí sem ligoví fotbalisti i futsalisti. Konkrétní názvy týmu si samozřejmě nepamatuji, ale vždy jsme potkali AC Gamaspol Jeseník a to byly těžké a vyrovnané zápasy.

Vloni a letos jste prošli celým turnajem bez jediného zaváhání, to se za odehraných 28 ročníků nikomu nepovedlo. Kanárci Bohuslavice, kteří vyhráli turnaj třikrát po sobě v letech 1991 až 1993 a táhnul je Ivo Ulich, několikrát remízovali. AC Gamaspol Jeseník, který se dvakrát marně pokoušel o zisk zlatého hattricku, takto hladce dvěma po sobě jdoucími ročníky neprošel. Je vašim cílem zlatý hattrick a tím i vyrovnání tohoto unikátu?

To, že jsme tady ještě neprohráli, je skvělý, ale všechno jednou končí, a tak se budeme snažit, ať to trvá co nejdéle. No a za rok se chceme samozřejmě zúčastnit. Bylo by hezké to vyhrát třikrát za sebou, ale uvidíme, jak nám to časově vše vyjde.

Co Vás do Dobrušky na DoPo přivedlo?

Chtěli jsme si s kamarády zpříjemnit víkend a jít si kopnout do míče a tyhle turnaje jsou na to jako dělaný.

Co můžete vyzdvihnout na našem turnaji? A co naopak byste zlepšil/doporučil?

Je tady krásný areál a vše je dobře zorganizované. Líbí se mi futsalová pravidla, která přispívají atraktivitě utkání. Nehraje se s brankářem na vlastní polovině, tak jak je na většině turnajů zvykem, a díky tomu se tady nehraje tak často power play, což je lepší. Jen mě mrzí, že tady letos bylo méně týmů.

Vadilo Vám, že jsme letos na poslední chvíli museli většinu zápasů v Turnaji mužů přesunout na umělou trávu?  Důvodem byla rekonstrukce hlavního stadionu včetně atletické dráhy a s tím spojené pošetření náhradní hrací plochy pro potřeby fotbalistů SK Dobruška.

Umělá tráva nám nevadila. Je jasné, že rekonstrukce hlavního hřiště má přednost před turnajem. A navíc loni jsme na ní odehráli celý turnaj kvůli dešti, to se nedá nic dělat.

Vyřazovací část se odehrála z většiny už na travnaté ploše, kterou jsme měli k dispozici – nebyl pro Vás přechod problém? A jak hodnotíte travnaté plochy v areálu?

Přechod problém nebyl. Všichni jsme na trávu zvyklí, a navíc tráva byla ve výborném stavu.

Na našem turnaji jsme vloni zavedli více futsalových pravidel od play-off – konkrétně akumulované fauly a čistý čas poslední dvě minuty druhého poločasu. Jak toto hodnotíte?

Já to hodnotím jen pozitivně. Akumulované fauly vidím rád, protože se cítím víc v bezpečí, když se nemůže tolik faulovat ???? přeci jen se nechci zranit, to by mě hodně mrzelo. A čistý čas na konci zamezuje zdržování hry a zakopávaní balónů, což je také fajn.

Zavedli byste to v celém turnaji? Jedná se vlastně o propagaci futsalové gramotnosti a tím spojeném propagace tohoto sportu ne? 

Já osobně bych byl klidně pro. Jedná se o futsalový turnaj, tak proč ne.

Jak se Vám líbí v Dobrušce celý sportovní areál?

Jezdíme sem rádi. Je tady krásný sportovní areál s pěknou trávou a dobrá organizaci celého turnaje. Žádné prostoje nebo něco podobného.

Kolik podobných turnajů jste letos odehráli? Vyhráli jste je všechny?

Byli jsme na třech. V Horních Věstonicích, kde bylo přes 60 týmu, což jsme vážně nečekali. Potom na Babylon Cupu v Jaroměři a tady u vás. A všechny turnaje dopadly skvěle. Vyhráli jsme je????

Na většině turnajů ubývá týmů – včetně toho našeho. Čím si myslíte, že to je?

Myslím, že vzniká hodně menších turnajů, které se s těmi většími kryjí. Další roli hrají dovolené a fotbalistům také začínají letní přípravy, ale to tak bylo vždycky. Jinak netuším, čím to je.

Myslíte si, že by takovéto turnaje mělo vedení futsalu podporovat?

Samozřejmě by to bylo fajn a určitě by to turnaj zkvalitnilo a přitáhlo i víc týmů, třeba i ze zahraničí.
Kompletní výsledky zpracováné přehledně v tabulkách v excelu ke stažení:

Fotogalerie: