DoPo 2009

Shrnutí

Vytrvalý déšť jubilejní ročník DOPO nepřekazil

 Dvacátého ročníku Dobrušského poháru se zúčastnilo pětašedesát mužstev. Potřetí v historii turnaje v malém fotbalu se z vítězství radovali hráči amaspolu Jeseník, kteří ve finále zdolali Crikets Hradec 4:1.

 Zatažená obloha od sobotního rána nevěstila nic dobrého. Dopolední program jubilejního 20. ročníku Dobrušského poháru (DOPO) – turnaje ve malém fotbalu znepříjemňovalo pouze drobné mrholení. Šedesát zápasů na šesti hřištích odehrála necelá polovina z pětašedesáti týmů z České republiky a Slovenska bez větších problémů.

Krizový scénář

 Jenže hned po poledni se z černých mraků spustil déšť a pršet přestalo až druhý den, kdy už v turnaji pokračovalo nejlepších dvaatřicet mužstev. Trávník na sedmi hřištích o rozměrech 40 x 20 metrů se během sobotního odpoledne nezadržitelně měnil v blátivý povrch, přestože pořadatelé zkrátili hrací čas každého zápasu o osm minut. Pořadatelé z klubu FC Santus nepřízeň počasí neodradila. Večer pod plachtovou střechou místního hangáru společně s účastníky turnaje oslavili jeho dvacáté výročí na taneční zábavě s libereckou kapelou Netřesk a před ranním startem nedělního programu zrealizovali krizový scénář turnaje. V areálu Městského stadionu na trávníku směrem k Mělčanům připravili pět áhradních hřišť, na nichž se v osmi čtyřčlenných skupinách bojovalo o postup do závěrečných vyřazovacích bojů.

Play off bez obhájce

 Už během prvního soutěžního dne se zrodilo několik překvapení. Postoupit ze základní skupiny se nepodařilo rekordmanům DOPO – hráčům týmu FC Orel Zbečník. Celek z Náchodska v Dobrušce triumfoval celkem čtyřikrát – naposledy v roce 2003. Do finálového dne bezpečně postoupili všichni tři medailisté z loňského roku, ale dveře do play off se zabouchly před hráči obhájce trofeje Ivánka & Company. Stop „Ivánkům“ vystavily Santus a košťanská Louka.

Sextons z kola ven

 První kolo vyřazovacích bojů, do nichž postoupilo nejlepších 16 celků, bylo konečnou pro AC Sextons Hradec Králové, který na DOPO už dvakrát dosáhl na pomyslný bronz. Z dobrušských celků nejdále dokráčelo Atletico opírající se o střelecké umění dvou excelentních kanonýrů – patnáctigólového Petra Holubce a Aleše Haška, autora 13 branek. Atletico ve čtvrtfinále sehrálo vyrovnaný poločas (1:1) proti pozdějším vítězům, ale po přestávce jeho hráče srazily do kolen dva slepené góly, takže se nakonec zrodil nejvyšší výsledek play off – 1:7!

Plhák – 18 gólů!

 Ve dvou z patnácti vyřazovacích bojů se nerozhodlo v normální hrací době, takže o postupujícím musely rozhodnout penaltové rozstřely. V obou případech v nich uspěli hráči královéhradeckého LSC Crikets. Úspěch v penaltách je posunul až do finále poté, co v jejich semifinálovémduelu gól nepadl. Ve druhém semifinále slavila úspěch zkušenost hráčů jesenického Gamaspolu a dominovala i ve finále proti Crikets. Jesenický Gamaspol v závěrečném střetnutí turnaje skóroval čtyřikrát, přičemž dvakrát se do sítě finálového soupeře trefil nejlepší střelec letošního Dobrušského poháru Patrik Plhák. Jeho kanonýrský účet dosáhl obdivohodných osmnáct přesných zásahů do černého.

Fair play pro United

 Nejužitečnějším hráčem jubilejního 20. ročníku Dobrušského poháru se stal Jan Koblížek z týmu poraženého finalisty. Cenu pro nejlepšího brankáře převzal Jaroslav Šteif z 1. FC Květnice Tišnov na Brněnsku. Pohár Hanky Doubkové neboli cenu fair–play za příkladné vystupování na turnaji pořadatelé udělili hráčům týmu United Frýdek–Místek.

Článek převzat z Rychnovského deníku. Autor článku Miroslav Sixta. Kompletní výsledky zpracováné přehledně v tabulkách v excelu ke stažení:

Fotogalerie: