DoPo 2005

Shrnutí

Báječným finálovým duelem bohatým na góly vyvrcholil 16. ročník futsalového turnaje o Dobrušský pohár. Obhájce trofeje z loňského roku Gamaspol Jeseník v něm zdolal Alpinu Slaný 5:3. Na třetím místě skončili královéhradečtí Sextons 94 po výhře nad Faunou Brno 2:0.


Dobruška – Tým z Jeseníku se zapsal do bohaté historie turnaje jako druhý celek, kterému se podařilo obhájit vítězství. Na počátku devadesátých let minulého století mužstvo bratří Ulichových Kanárci Bohuslavice dokonce dosáhlo zlatého hattricku (1991 – 1993). Letos se do turnaje přihlásilo šedesát týmů z celé republiky. Více jich do Dobrušky přijelo pouze dvakrát – v roce 1996 (61) a vloni (65). Úvodní den si z dvanácti pětičlenných skupinách hrajících na šesti hřištích zajistily postup celky z prvních dvou míst a týmy ze třetích příček s nejlepší bilancí. Základní skupiny byly senzačně konečnou stanicí pro dva vítěze z předchozích let. Nepostoupily trutnovské Hokejky, které na dobrušském trávníku triumfovaly v roce 1997, ani královéhradecké Údolí hladu, vítěz z roku 2002 a bronzový na předloňském ročníku.


Suveréni základních skupin

Hráči jesenického Gamaspolu již před startem turnaje sebevědomě naznačovali, že si putovní pohár hodlají na sever Moravy opět odvézt. V základní skupině si skutečně počínali suverénním způsobem. Do neděle postoupili bez ztráty bodu s impozantním skóre 28:3. Plným bodovým ziskem se mohly pochlubit ještě Válečci Meziměstí, Berlínští Lvi Praha, AC Sextons 94 Hradec Králové, Indiana Plumlov a pořadatelský tým FC Santus A, který jako jediný během sobotních bojů neinkasoval (skóre 17:0).


Nezaváhala pouze dvojice

V neděli se dvaatřicet nejlepších celků představilo v osmi čtyřčlenných skupinách, z nichž nejlepší dva týmy postupovaly do play off. Nechyběly mezi nimi tři vítězové předchozích ročníků (jesenické týmy Gamaspol a Beton i rekordman Dobrušského poháru FC Orel Zbečník - čtyřnásobný vítěz DoPo). Ve hře zůstávaly tři nejlepší týmy z loňska – vedle Gamaspolu potvrzovaly svoji herní kvalitu i Sebranka Slaný (vloni 2. místo) a Frantic Dogs Hradec Králové (3.). Oproti úvodnímu dni většina soubojů byla mnohem vyrovnanější. Před postupem do vyřazovacího osmifinále nezaváhala pouze dvě mužstva - Sextons 94 a Sebranka Slaný.


Z okresu nejdále Santus

Úvodní kolo play off znamenalo stop pro posledního zástupce rychnovského okresu. Domácím futsalistům z FC Santus A se do cesty stejně jako vloni postavil pozdější vítěz. Zatímco před rokem musely dramatický čtvrtfinálový duel po remíze 1:1 rozuzlit pokutové kopy, nyní dobrušskému týmu k překonání Gamaspolu v osmifinále nepomohl ani rychlý vedoucí gól. Obhájce totiž odpověděl třemi brankami.


Půltucet penaltových dramat

V play off jeho aktéři nabídli futsalovým příznivcům divácky atraktivní penaltové rozstřely. Vyrovnané souboje musely rozhodnout hned šestkrát. Pevné nervy při střelbě ze značky pokutového kopu prokázali především hráči pozdějšího finalisty Alpiny Slaný. V osmifinále jim penalty pomohly k překonání CSKA Výšiny a v semifinálovém dramatu měli v dramatické koncovce více štěstí proti favorizovaným Sextons 94 Hradec Králové, vítězům nedávného prestižního Stěžery Cupu.


Alpina finále nevzdala

Jesenický Gamaspol se při postupu do finále penaltovému riziku vyhnul a rozhodující zápas turnaje zahájil sebevědomě. Ujal se dvoubrankového vedení a působil jistým dojmem. Jenže hráči Alpiny Slaný finále nevzdali. Snížili na 1:2 a nerezignovali ani po přestávce, kdy Moravané kontrovali třetím gólem. Deset minut před koncem začínalo finále opět od začátku, protože Alpina dokázala vyrovnat na 3:3. O zisku cenné trofeje tak rozhodly až dva slepené góly z kopaček obhájců trofeje krátce před závěrečným hvizdem rozhodčích, mezi nimiž se v Dobrušce objevil bývalý prvoligový sudí Miroslav Maurer.


Nejslušnějším týmem Indiana

Cenu fair play nesoucí jméno Hany Doubkové, zesnulé příznivkyně pořadatelského Santusu, si z Dobrušky odvezl celek Indiana Plumlov. Kanonýrem turnaje se stal autor 12 branek Jiří Márinka z vítězného mužstva. Nejlepším brankářem byl vyhlášen Jiří Paikert (Sextons) a cenu pro nejužitečnějšího hráče převzal Libor Bezděk z brněnské Fauny.


Článek převzat z Novin Rychnovska. Autor článku Miroslav Sixta.  


Kompletní výsledky zpracováné přehledně v tabulkách v excelu ke stažení:

Fotogalerie: