Úvod Historie DoPo Historie

Historie

Historie Dobrušský Pohár ve futsalu (dříve malém fotbalu)

 - malá rekapitulace od "prezidenta" klubu

Dovolte mi, abych Vám představil historii našeho futsalového turnaje, který tradičně a už poměrně dost let, vždy na rozhraní měsíce července a srpna, pořádá klub malého fotbalu a futsalu F.C. Santus Dobruška. Bude to taková "procházka" po jednotlivých ročnících DoPo, spojená s různými zajímavostmi toho kterého ročníku. Předtím však ještě pár řádků o tom, proč vlastně tento turnaj vznikl.

Psal se rok 1988, náš tým v té době jezdil pouze po turnajích po celých Čechách. Žádná pravidelná soutěž se tehdy na okrese nehrála. Turnajů, zvlášť ve východních Čechách, bylo pomálu, a tak nás napadlo, proč to nezkusit u nás v Dobrušce. U "konkurence" jsme okoukali, jak na to, vymysleli systém a zdálo se, že vše půjde hladce. Nešlo. První a největší problém bylo hřiště. Našlo se v Křovicích, a to i s pořadatelským sborem. Dnes vidíme, že lépe to pro rozjezd turnaje nemohlo dopadnout. Proto i tímto děkujeme "Křovičákům", zvlášť panu Josefu Bartošovi, který se tehdy o vše zasloužil.

1. ročník 1989        24 mužstev - vítěz C.K. Fugas Hradec Králové. Zajímavost a doklad toho, že už od začátku k nám jezdila výborná mužstva, třetí místo obsadil BTK Rumpál Prachatice, dnes účastník 1. ligy futsalu.

2. ročník 1990        opět v Křovicích - 42 mužstev - vítěz F.C. Orel Zbečník. Zajímavost - zatím nejvzdálenější účastník turnaje Sporting Club Portego Vicenza z Itálie. Protože zájem o turnaj neustále stoupal a v Křovicích začínalo být "těsno", nezbylo než se rozejít a hledat jinde. Volba padla na Městský stadion a jeho druhou tréninkovou plochu. Spolupořadatelem se stal tehdy velmi populární klub Real Dobruška v čele s Mirkem Sixtou.

3. ročník 1991        47 mužstev - vítěz Kanárci Bohuslavice nad Metují. Zajímavost - tentokrát pořadatelská, poprvé byla použita jako centrum turnaje populární maringotka, "tahali" jsme ji s sebou po čtyři roky.

4. ročník 1992        45 týmů - vítěz Kanárci Bohuslavice nad Metují. Tento rok jsme se přestěhovali o kousek dál na první tréninkové hřiště, bylo velké vedro a pořádali jsme už zcela sami. Zjistili jsme, že tento prostor nevyhovuje pořádání takovéto akce. A hledalo se dál.

5. ročník 1993        45 týmů - vítěz Kanárci Bohuslavice nad Metují. Našli jsme nové působiště. Turnaj se poprvé a jak se vidělo později, nadlouho "usadil" díky pochopení vedení školy na hřišti za gymnáziem v Pulické ulici. Zajímavost tohoto ročníku bylo třetí vítězství v řadě týmu Bohuslavic, mužstva soustředěného kolem bratří Ulichů, týmu, který po tři roky bavil diváky krásnou hrou.

6. ročník 1994        45 týmů - vítěz F.C. Orel Zbečník. Orel opakuje své vítězství z druhého ročníku. Zajímavost - poprvé skončilo finále bez branek a o vítězi rozhodla až jedenáctá penalta a poprvé jsme neměli jednoho, ale hned tři nejlepší střelce. A ještě drobnost, zatím nejpozdější konec posledního utkání v sobotu – 20:50 hod!

7. ročník 1995        45 týmů - vítěz F.C. Beton Jeseník. Vítězství se "dočkal" tým, který o to usiloval od prvního ročníku a završil ho skvělou hrou v celém průběhu turnaje.

8. ročník 1996        59 týmů - vítěz Železárny Velký Šenov. Tento ročník byl zvláštní tím, že jsme se rozhodli vyhovět všem zájemcům. Znamenalo to uspořádat o týden napřed předkolo pro Východočechy a celý průběh byl pořadatelsky velmi náročný. Bylo rozhodnuto, že tento systém už nebudeme opakovat.

9. ročník 1997        55 týmů - vítěz H.C. Puci Trutnov. Zajímavostí tentokrát byla účast jedné hráčky - Moniky Pavlíkové, hrající za F.C. Louka Košťany, která nebyla jen do počtu, ale zapsala se i do tabulky střelců. Něco ze statistiky - padlo 310 gólů (průměr 2,4 na zápas) a mimo hřiště 25 sudů piva!

1998        povodeň - turnaj se nekonal

10. ročník 1999      46 týmů - vítěz AC Údolí Hladu Hradec Králové. Byl vytvořen nový hrací systém, který se ukázal být velice zajímavým. Stále hrajeme pětičlenné základní skupiny, stále v čele rozhodcovského sboru pan Jaroslav Knapek a stále pro domácí dobrušské týmy končí turnaj nejlépe ve čtvrtfinále. A nakonec - zajímavost - 11 absencí týmů a vše bez omluvy - a trochu ze statistiky - střelecký rekord 18 gólů - K.Mulač z týmu F.K. Claudius Hradec Králové.

11. ročník 2000      47 týmů - vítěz F.C. Orel Zbečník. Konec století a vypadalo to i na konec turnaje! Vše bylo v řeči počasí, od začátku do konce v dešti. Totálně zničená hrací plocha už po sobotě! V neděli od čtvrtfinále už jenom penaltové rozstřely. Hřiště jsme obnovovali dva měsíce a stejně to bylo k ničemu. Z rozhodnutí vedení školy - výpověď!

12. ročník 2001      42 týmů - vítěz Miláno Jaroměř. Po letech zpět na Městském stadionu, koho by to napadlo!? Ovšem ve zcela nových podmínkách, tvoří se nový futsalový areál. Trávníky nově zasety, tudíž je nutno použít nové (14 dní) tréninkové hřiště s hlinitopísčitým povrchem. Turnaj je okamžitě překřtěn na plážový, bylo velké vedro a písek opravdu velmi hluboký… Proto přišlo vhod i naše zbrusu nové občerstvovací centrum. A samozřejmě skvělá obsluha díky našim dámám a přátelům (prodejte si za víkend 21 sudů piva, cca 200l nealko a 100 kg párků, o ostatním nemluvě…). Nakonec - poprvé byla udělena cena Fair play (Sport Drnovice) pojmenovaná po naší zesnulé kamarádce Hance Doubkové.

13. ročník 2002      32 týmů - vítěz A.C. Údolí Hladu Hradec Králové. Důsledkem loňského "plážového" ročníku byla jedna z nejnižších účastí vůbec. Ale kdo nebyl, mohl jenom litovat! Na tak "sametových" trávnících nikdo ze zúčastněných ještě nehrál. To tvrdili vesměs všichni. A k tomu vysoká úroveň tohoto ročníku, na čele s hradeckým Údolím Hladu. To bylo pokoukání! Závěr - správce měl skvěle posečeno a opět bylo objednáno parádní počasí.

14. ročník 2003      49 týmů - vítěz F.C. Orel Zbečník. Padl rekord v počtu vítězství. Orel vyhrál počtvrté a případným následovníkům nasadil laťku hodně vysoko. Celkem se odehrálo 152 utkání v úmorném vedru, které panovalo celý víkend. Od účastníků závěrečných bojů to byl tentokrát víc než heroický výkon.

15. ročník 2004      63 týmů - vítěz Gamaspol Jeseník. Rekordy kam se jen podíváte. Počet týmů ve dvou dnech, hráči plus diváci v počtu cca 900 lidí, poprvé se hrálo na sedmi hřištích najednou, byl vyrovnán střelecký rekord K. Mulače z roku 1999 - 18 gólů. Dostihl ho David Placák (Sextons Hradec Králové), tento hráč nastolil i nový rekord - dvakrát sám zařídil všechny branky svého týmu (5 a 6). Odehrálo se 196 zápasů, domácí tým ve čtvrtfinále, no a mimo hřiště padlo 26 sudů Gambrinusu, 140 kg párků, 10 sudů limonád a hromada dalších pochutin. Tak snad jenom - škoda toho deště v sobotu.

16. ročník 2005      60 týmů – vítěz Gamaspol Jeseník. Tým z Jeseníku se zapsal do bohaté historie turnaje jako druhý celek, kterému se podařilo obhájit vítězství. V play off skončilo hned šest zápasu nerozhodně,  a tak na řadu přišly divácky atraktivní penaltové rozstřely. Cenu fair play nesoucí jméno Hany Doubkové, zesnulé příznivkyně pořadatelského Santusu, si z Dobrušky odvezl celek Indiana Plumlov. Kanonýrem turnaje se stal autor 12 branek Jiří Márinka z vítězného mužstva. Nejlepším brankářem byl vyhlášen Jiří Paikert (Sextons) a cenu pro nejužitečnějšího hráče převzal Libor Bezděk z brněnské Fauny.

17. ročník 2006      51 týmů - vítěz F.C.S. Dobruška. Poprvé v sedmnáctileté historii Dobrušského poháru - turnaje v malém fotbalu, se do finále probojoval domácí tým a hned byl úspěšný. Když ve finále zdolali až po nesmírně dramatickém penaltovém rozstřelu obhájce cenné trofeje Gamaspol Jeseník 2:1 a překazili jim útok na zlatý hattrick. Cenu pro nejužitečnějšího hráče převzal Michal Růžička z týmu CSKA Výšina. Kanonýrem se stal autor čtrnácti gólů Jiří Babica z týmu FC Beton Jeseník. Střelec královéhradeckého Frantic Dogs Dominik Mitana, jenž se v utkání proti SDF blýskl rekordními osmi góly, se nakonec zastavil na třinácti přesných zásazích. Cenu fair play se pořadatelé z FC Santus Dobruška rozhodli udělit královéhradeckému celku AC Sextons 94 Hradec Králové.

18. ročník 2007      64 týmů – vítěz Indiana Plumlov. Zajímavostí turnaje je, že ve třinácti základních skupinách, tedy ve 125 zápasech padlo celkem 498 branek. To jsou v průměru necelé čtyři branky na utkání. Osmifinálové zápasy se staly osudné týmu Olympia Bruntál, který byl považován za favorita turnaje. Vyřadil jej celek Hotel Metuje Nové Město nad Metují, který nakonec skončil na čtvrtém místě. Na třetím místě skončilo 1. DFK Slaný. Ve finále se utkaly Indiana Plumlov a Ivánek & Company. Zde se povedl týmu Indiana Plumlov husarský kousek. Přibližně v polovině utkání byl pro tento tým nepříznivý výsledek 0:2, aby nakonec otočil na 3:2. Finálové utkání s takovýmto zvratem Dobrušský pohár dlouho nezažil. Celkem padlo 654 branek ve 187 utkáních. Dalších 30 branek padlo při penaltových rozstřelech.

19. ročník 2008      68 týmů – vítěz Ivánek & Company. Rekordní počet 68 týmů. Před dvěma lety se na Dobrušském poháru objevili poprvé a hned dosáhli na pomyslné bronzové medaile. Vloni byli stříbrní a letos vystoupili až na samotný vrchol... Vítězem 19. ročníku dvoudenního turnaje ve futsalu se stali hráči týmu Ivánek & Company, kteří v nesmírně dramatickém finále porazili dvojnásobného vítěze z let 2004 a 2005, AC Gamaspol Jeseník 3:2. Finále však režíroval dobrušský kapitán Roman Doubek, jenž se zaskvěl hattrickem! Nejužitečnějším hráčem byl vyhlášen Slavomír Částka z bronzového týmu AC Sextons 94 Hradec Králové. Cenu pro nejlepšího brankáře dostal Radim Netopil (AC Gamaspol Jeseník). Kanonýrem turnaje se s 12 góly stal Zdeněk Kadeřábek z Betonu Jeseník.

20.ročník 2009       65 týmů – vítěz Gamaspol Jeseník. Dvacátého ročníku Dobrušského poháru se zúčastnilo pětašedesát mužstev. Potřetí v historii turnaje se z vítězství radovali hráči Gamaspolu Jeseník, kteří ve finále zdolali Crikets Hradec Králové 4:1. Nejužitečnějším hráčem jubilejního 20. ročníku Dobrušského poháru se stal Jan Koblížek z týmu poraženého finalisty. Cenu pro nejlepšího brankáře převzal Jaroslav Šteif z 1. FC Květnice Tišnov na Brněnsku. Pohár Hanky Doubkové neboli cenu fair–play za příkladné vystupování na turnaji pořadatelé udělili hráčům týmu United Frýdek–Místek. Nejlepším střelcem se stal s 18 brankami Patrik Plhák z vítězného týmu.

21. ročník 2010      60 týmů - 1. FC Květnice Tišnov. Do play off se tentokrát neprobojovalo ani jedno domácí dobrušské mužstvo. Nejlepším střelcem turnaje se stal Martina Chlupa, který se v jedenácti utkáních zapsal do střelecké listiny celkem třiadvacetkrát! Cenu pro nejužitečnějšího hráče si odvezl Petr Blažek z AC Sextons 94. Nejlepším brankářem byl vyhlášen Jiří Mašek (White Brothers). Cena Fair play Hanky Doubkové byla udělena týmu Modrý Balet Slaný.

2011        povodeň - turnaj se nekonal

22. ročník 2012       65 týmů mužů a 7 týmů žen - United Frýdek-Místek. Rekordní účast. Na 22. ročníku startovalo celkem 72 týmů a popvé se zúčastnili turnaje dámské týmy v Turnaji žen. Není bez zajímavosti, že přijely všechny přihlášené týmy a to i přes to, že loňský turnaj byl zrušen! Nejlepší střelec turnaje Marián Causidis z United Frýdek-Místek měl skvělý finiš – v semifinálovém zápase skóroval třikrát a v závěrečném finále dvakrát, čímž o jednu branku předstihl svého konkurenta z hradeckého Flamenga. Bez domácích - mezi osm nejlepších se neprosadilo ani jedno mužstvo z Rychnovska.

23. ročník 2013       55 týmů mužů a 12 týmů žen. V turnaji mužů zvítězil  tým White Brothers, který porazil v dramatickém penaltovém rozstřelu MCE Slaný 5:4.V turnaji žen jsme přivítali rekordní počet účastnic. Do druhého ročníku se totiž přihlásilo hned 12 týmů. Vítězkami se staly hráčky z týmu SPS Sázava, které nejdříve zdolaly v semifinále FC Hradec Králové A na penalty (2:3) a poté ve finále porazily tým Olympia Bruntál 2:0. Nejlepším střelcem v turnaji mužů se stal s dvanácti góly Libor Volf (MCE Slaný). 

24. ročník 2014      59 týmů mužů a 10 týmů žen. V turnaji mužů zvítězil tým Flamengo Hradec Králové, když ve finále porazil domácí tým Atletico Dobruška 3:2 a to až v prodloužení. V turnaji žen se z vítězství radoval tým AC Gamaspol Jeseník, který ve finále porazil tým Olympia Bruntál 1:0. Olympia tedy dva roky po sobě skončila na druhém místě. Nejlepším střelcem turnaje mužů se stal se třinácti góly kapitán Gamaspolu Jeseník Patrik Plhák a v ženské části turnaje se o prvenství podělily dvě hráčky (opět Gamaspol Jeseník) s pěti góly: Dominika Plháková sestra Patrika Plháka a Lucie Vavračová partnerka stejného hráče. Vytočilo se rekordních 32 sudů Dobrušské jedenácky.

25. ročník 2015        53 týmů mužů, 10 týmů žen a 5 týmů v turnaji vítězů DoPo. V Turnaji mužů si pro vítězství ve velkém teplu došel tým AC Gamaspol Jeseník, který se tak stal se čtyřmi vítězstvími nejúspěšnějším týmem v celé historii Dobrušského poháru. V duelu o bronzovou příčku hráči Wayne´s team Nové Město nad Metují těsně porazili Bukvice Vysoké Mýto 1:0. Černou kaňkou bylo mnoho odhlášených mužstev.

26. ročník 2016 57 týmů mužů. 8 týmů žen a 10 týmů v Turnaji veteránů nad 40 let. Celkem tedy rekordních 75 mužstev! 

27. ročník 2017 45 týmů mužů. 7 týmů žen a 11 týmů v Turnaji veteránů nad 40 let. Celkem tedy 63 mužstev! Do Dobrušky přijelo oproti loňské rekordní účasí méně týmů, ale o to kvalitnějších. Obhajovat vítězství z let 2015 a 2016 přijel AC Gamaspol Jeseník, který si na jaře 2017 vybojoval postup do I. ligy futsalu. Útočili tedy na zlatý hattrick, který jim už jednou v naší historii unikl a to v roce 2006, kdy ve finále podlehl domácímu Santusu. Letos jim to přijel překazit nabítý tým Odchovanců hradeckého fotbalum za které mimo ostatní nastoupili bratři Drozdové, kteří reprezentují ČR a hrají za Era-pack Chrudim. Tato síla se nakonec ukázala v semifinále jako rozhodující faktor a Gamaspol se musel spokojit s bojem o třetí místo, kde i Redbull Zábřeh byl nad jejich síly. Zvítězství se radoval tým Odchovanců hradeckého fotbalu, kteří ve finále porazily tým Zlej se(n) Pardubuce. Turnajem vítězný tým prošel bez jediného zaváhání a s rekordním skórem 55:4. Nejlepším střelcem byl David Drozd s 18 brankami, nejužitečnějším hráčem byl vyhlášen jeho brácha David. Turnaj žen ovládl tým Antietanol Praha, který i přes velkou nepřízeň počasí dokázal neprohrát jediný zápas. Turnaj veteránů ovládl tým Stará garda Letohrad, který ve finále porazil domácí Atletico chuligán Dobruška  3:0. Nejlepším střelcem turnaje veteránů se stal hráč Letohradu Marcel Hájek (9 branek). Cenu Fair-play pořadatelé věnovali týmů Tým neohrožených žen Bruntál.

Nejlepší celkový třelec turnaje: Martina Chlupa – 23 gólů v jedenácti zápasech v roce 2010, hrál za vítězný tým 1. FC Květnice Tišnov

Novinky
archiv novinek